Літо вступило в пору поважної зрілості й неспішності. Вгамовує спеку своїх полуднів і встеляє ранки прохолодними росами. Прийшов серпень… 
       Романтики ж пов’язують назву останнього місяця літа зі словом серпанок – легкої пелени, що застилає й огортає землю. Наші предки вірили, що завдяки сонячному та місячному серпанку земна природа захищається від згубного впливу нечистої сили.

      Одна з версій походження назви місяця саме з цим і пов’язана – серпами жито жали, трави нарізали. У прадавніх слов’ян цей період року мав назву «Місяць Лелеки» й символізував сімейний затишок, доброзичливість, надію на продовження роду й зміцнення сім’ї.

     Серпень збирає в комори щедрий врожай, нагадує про близьку осінь, попереджає прикметами про вдачу майбутньої зими. А ще це місяць збору урожаю і час жнив. Кажуть: «що у серпні збереш, з тим і зиму проведеш». 

     У цьому місяці святкують три Спаси: макового, яблучного й горіхового. У цей час проводять народні обряди, які захищають християнську віру та поля, садиби й помешкання людей та тварин від нечистої сили, що забезпечує  збереження добробуту й особистого щастя людини, її здоров’я та майбутнього врожаю. 

     Хоч у серпні літо і не думає подавати у відставку, але осінь вже не за горами. В другій половині місяця стають довшими і прохолоднішими ночі. Про це нагадують і табуни лелек, що збираються на стернях, готуючись до далекої мандрівки.

      А  з настанням першого місяця осені приходить пора посіву озимої пшениці для нового урожаю.

      Важливе агротехнічне значення відповідно до кожної  грунтово-кліматичної зони для одержання високих і стабільних урожаїв мають своєчасні строки сівби, що залежать від сортових особливостей, погодних умов, попередників, запасів вологи, типів ґрунтів, якості посівного матеріалу та низки інших факторів.

        За допомогою вибору та вдосконалення технологічного фактору можна змінювати умови проростання насіння та появи сходів, що надалі матиме вплив на їхню одночасність та однорідність, а також на рівномірність розвитку рослин та якість зерна. У різних екологічних зонах України строки сівби пшениці озимої коливаються у межах: кінець серпня — вересень — початок жовтня. Проте глобальне потепління і пов’язана з цим часта повторюваність посух в осінній і весняно-літній періоди, а також подовження терміну осінньої вегетації пшениці озимої, нестабільні зими, що супроводжуються відлигами, а нерідко й опадами із потеплінням та відновленням вегетації декілька разів за зиму, зумовлюють необхідність виваженого підходу щодо уточнення строків сівби та їхнього впливу на врожайність з урахуванням гідротермічних умов року та реакції на них посівних сортів з інтенсивним стартовим ростом.

      Універсальних строків сівби, з вищеперерахованих чинників на сьогоднішній день немає — спеціалісти агрономічної служби повинні вирішувати це питання в кожному конкретному випадку, враховуючи цілу низку факторів: погодні умови, специфічну реакцію різних сортів на строки сівби, по передники, наявність підготовлених площ для посіву, запаси вологи у посівному шарі грунту, забезпеченість ефективними засобами захисту, технічний рівень господарств тощо.

      Державним підприємством «Мелітопольське лісомисливське господарство» восени цього року планується посіяти 193,9 га озимої пшениці. Для забезпечення проведення посівної компанії на високому рівні та забезпечення якісного виконання робіт, посівна площа утримувалася в пару, протягом квітня-серпня місяців було зроблено 5 культивацій. На даний момент площа в чистому стані з добре розпушеним верхнім шаром грунту, що дасть змогу забезпечити бажану глибину посіву та якісне закриття насіння. Посівний матеріал очищено, зроблено попередній аналіз насіння.  Слід зазначити, що в цьому році будемо сіяти власним посівним матеріалом зі свого урожаю. Закуплено необхідні препарати для передпосівної обробки насіння, зараз іде робота по налагодженню агрегату для протруювання посівного матеріалу,готуються до посіву сівалки СЗ-3,6. І хоча відсутність довгий час опадів не надає особливого оптимізму, та все ж ми впевнені, що посіємо якісно і вчасно, а дощі в будь-якому разі будуть  — на те і осінь.       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лісничий Семенівського лісництва Прохоров Є.В.