Вовк — це надзвичайно розумна тварина. Більша частина популяції вовка – це вовчі сім’ ї , або зграї. Це складно організовані групи з певної ієрархією. Що нам перешкоджає існувати разом? Головною перешкодою є повсюдна переконаність, що ми маємо справу зі звіром сумнівної для людини цінності, примітивним хижим вбивцею. Зокрема у лісників та мисливців є кілька головних помилкових уявлень про вовків.

 Кілька типових помилкових уявлень про вовків.

  1. Вовки завжди зменшують мисливську здобич.
  2. Вовки знищують цінні мисливські трофеї.
  3. Вовки с корчують можливість для полювання.

Користь від вовків.

          У той же час провідними європейськими спеціалістами вже давно показано, що це зовсім не так. Навпаки, при грамотному підході вовк становить велику цінність для кожного лісового та мисливського господарства. І ось чому.

  1. Вовк є невтомним переслідувачем таких небезпечних для лісового та мисливського господарств тварин як бродячі пси, які на територіях, не заселених вовками, інколи збільшують свою чисельність до такого рівня , що господарство змушене витрачати кошти на їх переслідування.
  2. Вовк як ідеальний природний селекціонер сприяє підтриманню популяцій тварин, на яких полює, що на практиці втілюється в наявності на контрольованих ним територіях копитних тварин найвищої трофейної якості. В той же час європейські лісники б’ють на сполох – відсутність вовка дозволяє розмножуватися генетично неповноцінним особинам, що популяцій копитних.
  3. Вовк, здобуваючи оленів чи козуль, дбає не тільки про себе, але й про велику кількість інших тварин. Адже за лишками його їжі користуються багато інших, в тому числі цінних мисливських тварин. В той же час крупні копитні – не єдина стаття вовчого раціону, а в деяких регіонах навидь не головна. Окрім копитних вовк живиться гризунами, птахами, рибою, комахами, рослинами, активно споживає мертвих тварин і багато разів повертається до здобичі, повністю утилізуючи залишки, що скорочує частоту полювань. Влітку ж вовки рідко полюють на крупну здобич.

           4.Вовки, займаючи якусь територію, створюють стабільну зграю, яка не допускає на свою територію інших вовків, при цьому відстріл членів зграї веде до виникнення хаосу, в якому чисельність вовка на території конкретного лісового чи мисливського господарства зростає, що призводить до невиправданих втрат в популяціях мисливських тварин. Отже, відстріл вовків – це марнотратство, яке до того ж спричиняє збитки.

  1. На практиці полювання на вовків – це дуже часто лише прикриття для проведення браконьєрства на інших тварин. Зважаючи на це, таке полювання (особливо не в мисливський сезон) має бути заборонено.

 

Що робити працівникам лісового та мисливського господарства?

  1. Використовувати вищезгадані позитивні аспекти існування вовчої зграї на території господарства, не допускати переслідування місцевої зграї браконьєрами.
  2. Активно використовувати наявність вовка на території свого господарства в якості реклами, адже це зможе призвести до заохочення туризму та можливості реалізації сувенірів ( гіпсових зліпків вовчих слідів, фігурок вовків, виготовлених працівниками лісового господарства, екскурсійна підводах по слідах вовка, продаж буклетів та іншої сувенірної продукції), що буде сприяти поповненню бюджету лісового чи мисливського господарства.

 

Головний мисливствознавець

ДП «Мелітопольське ЛМГ»                                                                                    Ніколаєв В.А.